Żyrandol czy plafon o to jest pytanie

Urządzając czy też remontując mieszkanie bądź jedno z pomieszczeń bardzo często borykamy się z wieloma dylematami. Rogówka czy kanapa, stół czy ława, meblościanka czy regał itp. W przypadku oświetlenia sytuacja nie jest w cale łatwiejsza. Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie lampa stojąca czy ścienna, plafon czy żyrandol. Żyrandole gościły w naszych domach od dawna.

plafonyCieszyły się one znacznie bogatszym wykończeniem, wzornictwem jakością oświetlenia niż plafony. W większości żyrandolach była możliwość zastosowania kilku żarówek co stawało się przydatne w przypadku oświetlenia salonów. Żyrandole znajdowały swoje zastosowanie nie tylko w salonach, ale także gościły w pokojach dziecięcych, sypialniach czy też przedpokojach. Plafon kojarzony był zazwyczaj z prostotą i znajdował swoje zastosowanie w pomieszczeniach takich jak łazienka, spiżarnia czy też mniej odwiedzanych.
Czasy jednak uległy zmianie, a to z kolei spowodowało, że proste i niedocenione plafony stały się jednym z najbardziej prestiżowych form oświetlenia. Jak to możliwe? Plafony diametralnie zmieniły się pod względem wizualnym. W chwili obecnej są one dostępne nie tylko jako mleczne koła cieszące się prostotą i niską ceną, ale pojawiły się plafony o różnorodnej kolorystyce, ciekawych kształtach, wzorach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się plafony z nowoczesnym designem. Coraz więcej osób decyduje się na plafony z kryształkami, z motywami z bajek, filmów itp. Dzięki przemianie jaką przeszły są w stanie zaspokoić nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Warto zwrócić uwagę, że plafon oferuje nam lepszą jakość oświetlenia danego pomieszczenia, a światło rozpraszające się dodatkowo na suficie sprawia, że zostaje podkreślony atut zastosowanego oświetlenia.

Żyrandole nie mogą nam zaoferować takiej jakości. Większość z nich oświetla niewielką powierzchnię, chyba że zastosowano kilka świetlówek z możliwością regulowania kąta padania światła. Wybór pomiędzy żyrandolem jak i plafonem nie jest łatwy. Dzisiaj różnice cenowe bardzo się zatarły więc patrząc na plafon jak i żyrandol pod względem cenowym trudno dostrzec różnice.