Zastosowanie opasek kablowych

 

Wykonując modernizację instalacji elektrycznej należy w szczególny sposób zadbać o uporządkowanie kabli. Dzięki temu elektryk wykonujący naprawy czy przeglądu instalacji ma pogląd na działanie urządzenia czy szafy sterowniczej. To właśnie w przypadku dużych szaf sterowniczych porządek w przewodach ma kluczowe znaczenie.

Kabel oraz opaska wykonane z materiałów izolacyjnych

opaski do kabliCzęsto kable sterujące posiadają etykiety, które informują elektryka czy automatyka, gdzie są one podłączone. Elektryk, który dysponuje schematem może bardzo szybko zlokalizować dany kabel i zdiagnozować jego funkcję. Kable, które są prowadzone do konkretnego urządzenia bardzo często są ze sobą pogrupowane. Umożliwiają to opaski do kabli, które pozwalają zgrupować przewody ze sobą. Jest to bardzo wygodne ponieważ osoba, która wykonuje naprawę może w krótkim czasie dojść do tego, które przewody odpowiadają za działanie danej maszyny. Opaski do kabli są z reguły wykonywane z tworzyw sztucznych, które posiadają dużą wytrzymałość mechaniczną a także odporność na warunki atmosferyczne. W szafach sterowniczych bowiem często panują wysokie temperatury, które powstają na skutek działania układów sterujących oraz wykonawczych. Zarówno kable jak i opaski muszą być odporne na tego rodzaju warunki. Muszą one również być wykonane z materiałów nieprzewodzących prądu elektrycznego. Jest to niezbędne w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa osób wykonujących czynności diagnostyczne.

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której do mocowania kabli wykorzystywane są uchwyty metalowe nie pokryte żadną powłoką ochronną. Jeśli chodzi o opaski do kabli wykonane z tworzyw sztucznych można je bez problemu zakupić w punktach stacjonarnych oraz sklepach internetowych. Elementy te są stosunkowo tanie co sprawia, że są one bardzo popularne wśród instalatorów.