Zastosowania szkła laminowanego – łazienka, kuchnia, schody

Szkło laminowane jest stosowane jako grafika do szaf przesuwnych, blaty szklane, podłogi szklane, zadaszenia, ścianki działowe, kabiny prysznicowe, tablice ogłoszeń, reklamy, elementy dekoracyjne na ściany, wypełnienie aluminiowych frontów meblowych, balustrady balkonowe, balustrady przy schodach, elementy fasad.

Bezpieczne i efektowne szkło w kuchni – szkło laminowane

szkło w kuchniMaksymalny rozmiar formatu szkła to 1800×3000 mm, natomiast grubości laminowanego szkła jest liczbą należącą do przedziału od 4 do 40 mm w zależności od przeznaczenia. Widzimy, że rozmiar jest czynnikiem, który pozwala na umieszczenie elementów wykonanych z tego materiału w naszych mieszkaniach – na przykład w kuchni. Po uderzeniu szkło pęka, ale nie rozsypuje się. Zmniejsza się przez to niebezpieczeństwo zranienia. W meblarstwie zazwyczaj używa się szkło laminowane składające się z dwóch formatek o grubości 2 mm. Dla uzyskania lepszych własności wytrzymałościowych zaleca się użycie szkła o grubości minimalnej 2+3 mm, lub 3+3 mm. Specyficzne wyroby (jak np. stopnie schodów, wypełnienie balustrad) wymagają dobrania grubości szkła według projektu(aby spełnić wymagania odpowiednich norm). Szkło warstwowe objęte jest normami: PN-EN 14449, PN-EN ISO 12543 oraz PN-EN 12600, dodatkowo mają zwykle certyfikat budowlany B oraz certyfikat CE.

Szkło warstwowe daje nieograniczenie wiele możliwości zastosowań. W procesie laminowania można użyć szkła typu float, barwionego w masie oraz szkło hartowane. Znajduje także zastosowanie, choć nie ze względu na właściwości wytrzymałościowe, jako szkło w kuchni. Spełnia wtedy najczęściej funkcję dekoracyjną. Szkło laminowane ma także bardzo dobre właściwości tłumiące natężenie dźwięku, co pozwala zmniejszyć poziom hałasu w danym miejscu. Szkło laminowane spełnia takie funkcje jak szkło ochronne, gdyż może wytrzymać ręczny atak lub trafienie np. kamieniem, szkło kuloodporne(składa się z kilku warstw szkła najczęściej 4 lub 5 oraz kilku warstw folii w zależności od klasy odporności), jest jeszcze funkcja szkła laminowanego na bazie szkła hartowanego, co sprawia, że odznacza się cechami jak wytrzymałość na pęknięcie oraz ochrona przed rozsypaniem się szkła na małe kawałki.

Zaletami szkła laminowanego są zwiększenie poziomu izolacji dźwiękowej przegrody szklanej, ochrona przed przenikaniem promieniowania UV, ma także możliwość zespolenia z dowolnym szkłem, ponadto oferuje mniejsze ryzyko zranienia w przypadku rozbicia. Choć szkło jako materiał znane jest od bardzo dawna, to szkło laminowane jest jego odmianą, której właściwości są idealną odpowiedzią na oczekiwania współczesnego świata. Doskonałym pomysłem może być ulokowanie w kuchni elementu wykonanego z omawianego materiału. Pomyślmy, jak często mamy z nim do czynienia, pomimo, że nie zawsze jesteśmy tego świadomi.