Wyspecjalizowane firmy do konserwacji klimatyzatora

Klimatyzacja, która nieustannie filtruje powietrze w zamkniętych pomieszczeniach wymaga systematycznej konserwacji w celu zachowania pełnej wydajności. Należy więc zadbać zarówno o samodzielne czyszczenie urządzenia, jak i raz na jakiś czas wskazany jest jego serwis przez specjalistyczną firmę.

Systematyczna konserwacja klimatyzacji

klimatyzacjaWyspecjalizowane firmy, które łatwo znaleźć we Wrocławiu czy też Poznaniu zapewnią nam fachową konserwacje naszego urządzenia. Wyłącznie drożny klimatyzator będzie mógł właściwie działać i spełniać swoje funkcje, w innym przypadku do powietrza, którym oddychamy trafiać będą wszelkie zanieczyszczenia oraz mikrocząstki kurzu, bakterii, grzybów znajdujące się w środku. Nie trzeba chyba wyjaśniać jaki to będzie miało wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Podstawową funkcją klimatyzatora jest usunięcie z pomieszczenia szkodliwych drobnoustrojów. Jego budowa opiera się na wmontowanej niewielkiej turbinie, która odpowiada za przepływ powietrza z zewnątrz a następnie trafia do specjalnego parownika, który obniża jego temperaturę. Wszystkie zanieczyszczenia podczas tego procesu odkładają się na przewodach wentylacyjnych oraz na turbinie i parowniku.

W sytuacji, gdy nazbiera się ich już zbyt wiele, zmniejsza się siła ciągu turbiny oraz osłabia się znacznie działanie chłodzącego parownika. Wtedy nawet sama wentylacja naturalna jest zagrożona i nie działa prawidłowo, bowiem podczas odprowadzania zużytego powietrza na zewnątrz, całe zanieczyszczenie również osadza się w przewodach kierujących nawiewem. Dlatego tak ważna jest konserwacja klimatyzatora – z jednej strony powinniśmy korzystać z usług wykwalifikowanego serwisu, który odpowiada za takie prace jak oczyszczanie filtrów z kurzu, bakterii, grzybów i drobnoustrojów, kontrola pracy turbiny, odkażenie parownika oraz wyczyszczenie agregatu skraplacza.

Jednak sami użytkownicy klimatyzacji również powinni we własnym zakresie oraz w razie możliwości zadbać o konkretne elementy urządzenia, które są widoczne i dostępne: wloty wentylacyjne, czasem także filtry. Czyszczenie jest bardzo proste i polega jedynie na umyciu tych miejsc miękką szmatką nasączoną w wodzie z mydłem (nigdy nie należy stosować środków żrących).