Wykorzystanie lawet samochodowych do transportu samochodów

Wprawdzie auta osobowe poruszają się samodzielnie przy pomocy własnego napędu, jednak w niektórych sytuacjach staje się to niemożliwe. Takimi sytuacjami są awarie lub brak odpowiednich dokumentów. W tym przypadku, aby przewieźć pojazd trzeba posłużyć się odpowiednio przystosowanymi pojazdami transportowymi.

Mocne lawety uchylne najlepsze do transportu aut

wytrzymała laweta uchylnaDo transportu samochodów osobowych służą lawety. Są to specjalne pojazdy w formie małych ciężarówek, które posiadają z tyłu specjalną platformę do transportu samochodów. Na tej platformie z łatwością można przymocować auto, w taki sposób, że nie zsunie się ono podczas jazdy. Najlepsza do takiego transportu jest wytrzymała laweta uchylna będąca często wyposażeniem profesjonalnych firm udzielających pomocy drogowej. Taka laweta charakteryzuje się tym, że jej platforma potrafi pochylić się za pomocą siłowników, w taki sposób, że łatwo jest wjechać na nią autem. W tradycyjnych lawetach wysuwa się specjalne najazdy lub układa się je ręcznie, co nie jest zbyt wydajną metodą. W tej lawecie natomiast, to zadanie jest bardzo ułatwione. W załadowaniu samochodu, szczególnie tego unieruchomionego w wyniku awarii lub wypadku pomaga zainstalowana w lawecie wciągarka o dużej mocy. Poradzi sobie ona nawet, w wypadku gdy auto ma unieruchomione koła. To dobry sposób na pozbycie się aut zalegających na drogach, szczególnie po uszkodzeniu, którego nikt nie jest w stanie naprawić na miejscu.

Lawety spotkamy najczęściej po wezwaniu pomocy drogowej, gdy przyjadą przeholować nasz pojazdy. Ale to nie jedyne ich zastosowania. Lawety doskonale sprawdzają się także przy transporcie maszyn i aut na duże odległości. Szczególnie często wykorzystuje się je do sprowadzania samochodów z zagranicy. Wiele komisów posiada lawety na swój własny użytek.