Wykaz czynności obsługowych instalacji PV

Na rynku pojawia się coraz więcej instalacji, w których na skalę przemysłową wykorzystywane są odnawialne źródła energii. Dzięki temu możliwa jest produkcja sporej ilości ciepła czy prądu, które są następnie wprowadzane do sieci przesyłowej. W tym celu wykorzystywane są przeróżne technologie. Najpopularniejsze są obecnie moduły słoneczne, które umożliwiają bezpośrednią konwersję promieniowania w energię elektryczną.

Kto może konserwować panele fotowoltaiczne?

obsługa farmy fotowoltaicznejNależy jednak pamiętać, że tego typu elementy muszą być na bieżąco kontrolowane oraz konserwowane. Mowa tutaj chociażby o ich czyszczeniu, które powinno być wykonywane w ściśle określonych interwałach czasowych. Właśnie dlatego w przypadku profesjonalnych elektrowni niezbędna jest sprawdzona obsługa farmy fotowoltaicznej, która najczęściej świadczona jest przez podwykonawców. W celu znalezienia odpowiedniego podmiotu, który jest kompetentny w tym zakresie należy najpierw prześledzić ogłoszenia umieszczane w Internecie. Na ich podstawie można wybrać kilka firm, które cieszą się największym zaufaniem klientów zarówno indywidualnych jak i również przemysłowych. Kolejnym krokiem jest kontakt oraz ustalenie zakresu prowadzonych czynności. Oprócz cyklicznego czyszczenia obsługa powinna obejmować również wizualną inspekcję stanu ogniw oraz poszczególnych elementów instalacji.

Kolejnym ważnym czynnikiem są pomiary elektryczne, których wyniki pozwalają określić czy dany układ działa prawidłowo. Wszystkie najważniejsze dane dodatkowo podejrzeć można w systemach do monitoringu pracy instalacji. Mowa tutaj chociażby o chwilowej produkcji energii. Dostępne są również różnego rodzaju dane historyczne, które pozwalają analizować zachodzące zmiany. Jak widać z perspektywy niezawodności działania instalacji bardzo ważnym czynnikiem jest jej regularne konserwowanie.