Wózki widłowe z napędem automatycznym

Dzięki pracy wózków wyposażonych w specjalne widły możliwe jest przewożenie wielu towarów i układanie ich na regałach. Bez profesjonalnych maszyn nie jest możliwe funkcjonowanie małych i średnich magazynów i dużych centrów logistycznych. Oprócz wózków sterowanych przez wykwalifikowanych operatorów, na magazynach coraz częściej pojawiają się maszyny kierowane autonomicznie. Jak funkcjonują tego typu wózki?

Praca wózków widłowych sterowanych automatycznie

automatyczne wózki widłoweDziałanie tego typu maszyn odpowiedzialnych za transport towarów stanowi podstawę funkcjonowania zautomatyzowanego magazynu. Automatyczne wózki widłowe mogą funkcjonować całkowicie oddzielnie od wózków sterowanych przez operatorów, lub wykonywać zadania obok nich. Wózek autonomiczny swoją niezawodna prace zawdzięcza zamontowaniu na jego pokładzie akumulatora litowo-jonowego o dużej pojemności. Tryb pracy mieszanej tego typu wózków wymaga od ich konstruktorów wzięcia pod uwagę aspektów bezpieczeństwa. To dlatego maszyny tego typu są wyposażane w systemy i czujniki ochrony, zapewniające praktycznie stuprocentowe bezpieczeństwo dla pracowników magazynu. Wózki tego typu mają wbudowane systemy, które chronią nie tylko magazynierów, ale także samą maszynę przed uszkodzeniem. Układ elektroniczny może wyhamować wózek w porę, co zapewnia uniknięcie kolizji z innym wózkiem, elementem konstrukcji hali lub regału składowania towarów.

Mimo tego, że wózki tego typu są praktycznie bezobsługowe, ich intuicyjne interfejsy służą także szybkiej i przejrzystej obsłudze przez operatorów. Dzięki dużym wyświetlaczom i dotykowej technologii do systemu wózka można szybko wprowadzać wiele komend i poleceń. Dzięki temu możliwe jest ręczne odesłanie maszyny do załadunku lub na stanowisko serwisowania.