Wnętrza w skandynawskim stylu

Styl skandynawski można określić za pomocą trzech słów: naturalność, prostota i styl. Wnętrza urządzone w tym stylu skandynawskim są eleganckie. Niezwykle ważną rolę odgrywają tu detale czyli proste i funkcjonalne przedmioty, które zdobią minimalistyczne wnętrza.

Białe rolety wewnętrzne

roletyStyl skandynawski charakteryzuje również ogromna ilość światła wpuszczanego przez niezakryte firankami czy żaluzjami okna z Lublina i praktycznym podejściem do aranżacji. Mieszkania w stylu skandynawskim, poprzez nacisk na ergonomię i wygodę, rewelacyjnie sprawdzają się jako domy dla ludzi młodych, aktywnych. Kolorem przewodnim stylu skandynawskiego jest biel, stosowana jest wszędzie – na sufitach, ścianach, na meblach. Inne dozwolone kolory to również jasnoszary, pastelowy błękit bądź turkus. Najlepiej jeśli podłoga wyłożona jest bielonym drewnem, a jeszcze lepiej gdyby byłoby to naturalne drewno o wyraźnie zaznaczonych słojach. Bardzo często w stylu skandynawskim występuje boazeria, pomalowane na biało drewno sięgające często do połowy ściany. Styl skandynawski to też styl ekologiczny, starający żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Zgodnie z tym wszelkiego rodzaju aranżacje dekoracji okiennych wykonywane są przy użyciu materiałów naturalnych takich jak drewno, len, bawełna. Styl skandynawski kojarzy się też z jasnością, przejrzystością . Niewskazane jest wieszanie na oknach ciężkich firan czy żaluzji. Dopuszczalne są dla tej stylistyki wnętrza mogą być jedynie białe rolety wewnętrzne, które pięknie przepuszczają i rozpraszają światło, byłoby najlepiej gdyby wykonane były z materiałów takich jak len czy bawełna. Z względu na możliwe ograniczenie wpuszczenia światła odpadają również rolety dzień-noc, choć ich kolorystyka jest idealna jednak materiał oraz funkcje cieniujące pomieszczenia zdecydowanie nie pasują do filozofii tego stylu.

Domy w stylu skandynawskim budowane są z naturalnych komponentów takich jak kamień, szkło czy drewno, dlatego raczej unika się wstawiania okien pcv. Styl skandynawski stawia szczególnie na jasne barwy które doskonale odbijają światło, dzięki czemu słabo doświetlone wnętrza zyskują na jasności i sprawiają wrażenie optycznie większych.