Walka z warrozą pszczół

Walka z chorobami pszczół jest już na stałe wpisana w harmonogram zajęć każdego bartnika. Jednymi z najbardziej groźnych chorób są te wywoływane przez roztocza warrozy. Roztocza warrozy powodują wielkie straty w rodzinach pszczelich.

Groźna pasożytnicza choroba pszczół

warroza odymianieRoztocza te powodują wiele groźnych chorób, które wyniszczają wiele rodzin w pasiekach. Owady chore mogą przetrwać zimę, a wraz z rozpoczęciem wiosny umrzeć z powodu osłabienia. Po raz pierwszy warrozę zaobserwowano w roku 1904 miało to miejsce w Indonezji. Od tego czasu trwa ekspansja choroby, która w zastraszającym tempie przemieszcza się po kontynentach. Nie dotarła jeszcze do kilku miejsc na globie w tym do Australii. Walka z roztoczem jest bardzo trudna dlatego, że w nie ma on naturalnego wroga. Po wyleczeniu pszczół pasożyt za jakiś czas powraca. Przez brak naturalnego wroga rozprzestrzenianie się roztocza jest cały czas wysokie. Zatem gdy już raz pojawi się w naszych pasiekach, będzie nawiedzała je regularnie. Pszczoły niestety nie posiadają żadnych mechanizmów obronnych przed tym pasożytem. Warroza powoduje osłabienie dorosłych osobników, a zainfekowany czerw jest niedożywiony. Szybko zauważone osłabienie pszczół oznacza najprawdopodobniej, że zaatakowała warroza odymianie specjalnymi tabletkami jest jednym z najbardziej efektywnych i skutecznych metod walki z pasożytem. Pszczoły, czujące dym w ulu próbują rozproszyć go przez co strącają z siebie pasożyta. Jedynie w taki sposób można pozbyć się szkodnika zasiedlającego nasze owady. Pszczoły dotknięte chorobą cierpią często na niedorozwój skrzydeł i są atakowane przez inne choroby na przykład grzybowe

To że nie widzimy pasożytów w swoich ulach nie oznacza, że ich tam nie ma. Wielu bartników podkreśla, że każdy pszczelarz powinien prewencyjnie stosować odymianie pszczół. Istnieją również ekologiczne sposoby na walkę z warrozą jednak ich skuteczność wielu uznaje za wątpliwą.