Wagi w biznesie kurierskim

Działalność pocztowa jest niewątpliwie biznesem, w którym oprócz szybkości i niezawodności liczy się także dokładność. Z całą pewnością można stwierdzić, iż nie da się spełnić tych warunków bez dbałości o klienta, środki firmowe oraz pracowników. Każdy kto wie, iż w tej branży kluczowym kryterium ceny usługi jest waga paczki, dlatego wszystkim osobom związanym z firmą należy zapewnić dostęp do dobrych narzędzi pomiarowych.

Fundamentem wszystkich operacji są tutaj wagi platformowe, które znajdują się w każdym urzędzie pocztowym czy punkcie odbioru przesyłek.

auto2Dobrze skalibrowana i szybka waga pozwala pracownikom na sprawne obsługiwanie klientów i wykonywanie obowiązków służbowych. Podobny typ urządzeń stosuje się również w centrach sortowania paczek, gdzie także praktycznie nie da się bez nich funkcjonować. Przede wszystkim używa się ich do ponownego skontrolowania masy przypisanej przez pracownika przyjmującego nadanie oraz do posortowania paczek do worków zbiorczych. Nie mogą one być przecież zbyt ciężkie, gdyż muszą być możliwe do uniesienia przez człowieka.

Większość profesjonalnych wag platformowych ma także funkcję liczenia, tak więc jest to dodatkowe narzędzie kontroli. W dalszej części procesu wykorzystywana jest waga samochodowa, aby sprawdzić masę pojazdu transportującego przesyłki do innej sortowni. O ile z prawdziwymi ciężarówkami nie ma większych problemów (poza restrykcjami obowiązującymi w czasie bardzo upalnych okresów letnich), to obowiązkowo rewiduje się masę busów dostawczych o dopuszczalnej wadze do 3,5 tony. Kontrole policyjne oraz te ze strony Inspekcji Transportu Drogowego potrafią sprowadzić na firmę duże sankcje finansowe, dlatego bardzo ważne jest pilnowanie wagi aut.

Z tego względu przy każdej sortowni powinny znajdować się wagi najazdowe, umożliwiające szybkie kontrolowanie wagi samochodu przed wyjazdem w trasę.

Źródła:

  • http://www.wagi-pol.pl