Urządzenia wchodzące w skład stacji transformatorowej

Jeżeli pasjonujemy się energetyką, jesteśmy najczęściej w tym zainteresowaniu osamotnieni. Czy powinniśmy jednak dziwić się temu, że trudno znaleźć jest osobę, która chciałaby porozmawiać o stacjach transformatorowych? Okazuje się jednak, że podstawowa znajomość budowy sieci transmisyjnej znacznie pomaga w zrozumieniu, jak prąd trafia do naszych mieszkań. Czy nie powinniśmy odczuć lekkiego zawstydzenia, jeśli dziecko zapyta nas kiedyś, czym jest prąd i jak trafia z elektrowni do naszego mieszkania?

Co wchodzi w skład stacji transformatorowej?

Rozdzielnice niskiego napięciaIstnieje teoria, która mówi, że dobrze jest znać zasady fizyki po to, by umieć w przyszłości pomóc dziecku w rozwiązaniu zadań z tego przedmiotu. Choć można bez problemu dodać jeszcze wiele argumentów, nie będziemy ich tutaj wymieniać. Skupmy się na tym, co dzieje się z prądem, zanim znajdzie się w gniazdku za kanapą. Elektrownia wytwarza trudne do wyobrażenia ilości energii elektrycznej. Logiczne jest to, że nie będzie dzielić jej na każdego odbiorcę, gdyż byłoby to, oprócz tego, że nierealne, to jeszcze nieopłacalne. Znacznie korzystniejsze jest wykorzystanie rozdzielnic napięcia. Zanim jednak nastąpi podział prądu, który popłynie w wielu kierunkach, należy zmienić parametry, które go opisują. Umożliwiają to transformatory, które przez stosunek ilości zwojów pierwotnych i wtórnych modyfikują wartości napięcia i natężenia. Na stacje transformatorowe składają się właśnie transformatory oraz rozdzielnice średniego napięcia, jeżeli takie właśnie występuje lub też rozdzielnice niskiego napięcia, jeżeli stacja transformatorowa jest zlokalizowana tam, gdzie odległość od odbiorców energii jest już niewielka.

Słusznym rozwiązaniem jest także kontrolowanie przepływu prądu, co umożliwiają pulpity sterownicze. Dzięki zastosowaniu pulpitów sterowniczych przy rozdzielnicach napięcia, ewentualna awaria nie powoduje konieczności odłączenia od sieci więcej użytkowników, niż wymaga tego sytuacja.