Tworzenie statystyk z wagowych systemów

Pierwsze zadanie w nowej pracy zwykle nie należy do najtrudniejszych. U mnie było jednak nieco inaczej – już na wstępie musiałem zająć się czymś, co sprawiało problemy nawet pracownikom z długim stażem. Miałem stworzyć statystyczne wyniki z bardzo wielu danych, które były rozsypane po komputerze.

Dobry system wagowy pozwala tworzyć precyzyjne statystyki

Systemy wagoweNie była to rzecz prosta z wielu powodów. Przede wszystkim chodziło o to, że nie było łatwo pozbierać z komputera wszystkich danych, by złożyć z nich całość. Później zaś musiałem posortować je zgodnie z ich datą oraz miejscem, w którym zostały zebrane. Wszystko rozbijało się o systemy wagowe zamontowane na naszych pojazdach. Opłaty dla naszych klientów były obliczane na podstawie średnich wartości, jakie osiągaliśmy z przeliczenia sumy wyników z systemów wagowych, i podzielenia tego na ilość klientów. By wiedzieć, czy ustalamy właściwe stawki, musieliśmy przez cały czas mieć na oku, czy założone przez nas wartości miały pokrycie w rzeczywistości. Póki co było tak przez cały czas. Systemy wagowe całkiem precyzyjnie pokazywały jak bardzo średnio nasi klienci korzystali z naszych usług, co dawało nam dobry obraz otaczającej nas rzeczywistości. Szef firmy zadbał o jakość systemów wagowych w taki sposób, byśmy mogli mieć stu procentową pewność dotyczącą zbieranych przez nas wyników. Mogliśmy być pewni, że to, co widzieliśmy na ekranach komputera ma pełne pokrycie w rzeczywistości. Gdy skończyłem swoją pracę po raz kolejny potwierdziło się, że nasze założenia są poprawne.

Uznałem, że zapewne jako nowy pracownik będę się tym zajmował regularnie. Znacznie lepszym pomysłem było zrobienie generalnego porządku na komputerze – teraz zbieranie i zestawianie danych było o wiele prostsze. Wszyscy docenili mój pomysł i wysiłek, a szef dał mi pochwałę.