Troska o zdrowie i urodę nóg

Żylaki kończyn dolnych to choroba, którą cechuje specyficzne powykręcanie i poszerzenie żył. Żyły stają się widoczne i wypukłe, co dla osób chorych jest trudnością nie tylko zdrowotną, ale również estetyczną. Należy pamiętać, że żylaki w dużym stopniu są uwarunkowane genetycznie, więc można zastosować działania profilaktyczne, jeśli wiemy, że jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania. 

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych 

rajstopy na żylakiWystępowanie żylaków u naszych rodziców może być dla nas wskazaniem, do stosowania działań profilaktycznych już od wczesnej młodości, gdyż istnieje duże ryzyko, że również będziemy mierzyć się z tą chorobą. Istnieją sposoby na to, aby zmniejszyć to ryzyko i warto zdawać sobie z nich sprawę już od wczesnej młodości, pomimo, że żylaki najczęściej występują po 40. roku życia. Przede wszystkim należy utrzymać zdrowy tryb życia, bowiem otyłość i palenie papierosów przyczyniają się do zakrzepicy. Należy też unikać potraw z podwyższonym cholesterolem, a jeśli mamy taką możliwość, to dobrze jest stosować rajstopy na żylaki. Jest to bielizna, która przy pomocy odpowiedniego ucisku usprawnia przepływ krwi w żyłach. Nie jest to wyrób przeznaczony tylko dla osób, które już borykają się z chorobą, bowiem istnieją odpowiednie przedziały ucisku. Najlżejszy jest przeznaczony dla osób zdrowych, ale genetycznie obciążonych żylakami lub dla tych, u których dopiero pojawiły się pierwsze oznaki. 

Odpowiednie działania profilaktyczne mogą nas ustrzec przez żylakami, nawet wtedy, kiedy jesteśmy obciążeni genetycznie. Nie jest to problem jedynie estetyczny, bowiem choroba żył może powodować powikłania, które stanowią zagrożenie zdrowia, a czasem nawet życia. Kilka zdrowych nawyków, które stosujemy od wczesnej młodości mogą skutecznie nas uchronić i pozwolić cieszyć się zdrowiem bez konieczności podejmowania się zabiegów chirurgicznych.