Tradycyjne stroje karnawałowe

Już nie długo święta Bożego Narodzenia, a zaraz po nich wielkimi krokami zbliżał będzie się czas karnawału. Do imprezy karnawałowej prawdziwi pasjonaci przygotowują się nawet kilka miesięcy wcześniej. Zwłaszcza w kraju który najbardziej jest kojarzony z tą tradycją czyli w Brazylii stroje karnawałowe szyte są i dopracowywane do perfekcji prawie przez cały rok. Zaraz po zakończeniu karnawału ruszają prace przygotowujące na przyszły rok.

Karnawał w tradycji Polskiej

sprzedaż strojów karnawałowychW Polsce karnawał to inaczej zapusty czyli zimowy czas bali, zabaw i pochodów. Zapusty to ludowe święto które zawsze było obchodzone bardzo hucznie i strojnie. Zapusty rozpoczynają się w dniu święta Trzech Króli czyli 6 stycznia, a kończą we wtorek przed Środą Popielcową. W związku z tradycyjnymi zapustami w Polsce wiąże się wiele zwyczajów, a sprzedaż strojów karnawałowych wzrasta kilkukrotnie. W przeszłości najpopularniejsze były stroje zwierząt (woła, tura czy wilka). Inną tradycją było tworzenie kukły – odpowiednio były to postacie sierotki, konia lub kozy. Każda kukła miała swoje symboliczne znaczenie w kulturze. Karnawał opierał się na gromadnych wędrówkach od domu do domu. Pochodom towarzyszyły wesołe tańce z licznymi podskokami (które miały zapewnić dobre plony) i piosenki z charakterystycznymi tekstami dotyczącymi zapustów. Co ciekawe karnawał jest świętem, które pod różnymi postaciami obchodzone było w przeszłości prawie na całym świecie. W Polsce z biegiem lat święto nie przetrwało w swojej tradycyjnej formie.

Dzisiaj najbardziej tradycyjne świętowanie odbywa się w brazylijskim Rio de Janeiro. Oprócz tego święto karnawału obchodzone jest w wielu krajach Europejskich, zwłaszcza niemieckojęzycznych (Niemczech, Danii, Belgii), a nawet w Stanach Zjednoczonych Ameryki.