Tradycyjne i nowoczesne sposoby nawigacji jachtowej

Każdy z nas lubi korzystać z nowości technicznych. Nic w tym dziwnego. Ułatwiają nam życie, pozwalają przewidzieć niektóre sytuacje, dotrzeć na wybrane miejsce szybciej lub łatwiej. Nic więc dziwnego, że nowoczesne urządzenia nawigacyjne znalazły także zastosowanie w nawigacji jachtowej.

Rodzaje nawigacji jachtowej

nawigacja jachtowaNawigowanie kojarzy nam się współcześnie z GPS. Tymczasem nawigacja jachtowa to nie tylko nowoczesne urządzenia elektroniczne ale również tradycyjne metody tym bardziej, że odbiornik GPS potrafi nas zawieść. Poza sczytaniem przebytej odległości i podaniem współrzędnych nie pełni innej funkcji. Nie uwzględnia bowiem wraków, mielizn, światła latarni czy nawet innych statków. O ile na pełnym morzu nie ma to większego znaczenia i w przypadku źle określonej pozycji zawsze możemy przestawić go na prawidłową tak w momencie podchodzenia do linii brzegowej dokładność ma ogromne znaczenie. Dlatego tak ważne jest aby znać inne sposoby nawigowania i sprawdzać urządzenie GPS zamiast ufać mu bezgranicznie. Do tradycyjnych metod zaliczamy nawigację terestryczną. Jest to zaznaczanie na mapie naszych namiarów i obliczanie przebytej drogi za pomocą logów. Pomocne są w tym stałe i pływające znaki takie jak latarnie, pławy, stawy. Wykorzystywane do pomiarów są mapy, tablice do nawigacji, dziennik jachtowy, locje. Jeżeli przenosimy pomiary z GPS na mapę i widzimy, że powinniśmy znaleźć się według mapy w świetle latarni to warto wyjść na pokład i sprawdzić czy faktycznie tak jest. Ważne jest bowiem dublowanie nawigacji.

Postępy technologiczne bardzo ułatwiają nam życie. To prawda. Ale nie zapominajmy, że są to tylko urządzenia, które mogą się mylić. Dlatego oprócz nowoczesnych metod zawsze warto znać również te tradycyjne. Nawigacji GPS warto używać jako element pomocniczy ale mimo wszystko sprawdzać go i kontrolować.