Skuteczna ochrona ścian dzięki odbojnicom

Urządzenie wnętrza placówek użytku publicznego, w których przewija się na co dzień cała masa osób, wymagają zastosowania specyficznego rodzaju rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie w nich czystości znacznie dłużej niż w przypadku tradycyjnych materiałów wykończeniowych. Jak zatem urządzać wnętrza szpitali, szkół czy biur?

Zastosowanie odbojnic ściennych

odbojnice ścienneSprawa jest dość prosto, jeśli chodzi o podłogi, stosuje się tu bowiem najczęściej bardzo proste rozwiązanie, kładąc na nich syntetyczne maty, które są bardzo łatwe do zmywania, zachowują świeży wygląd przez długie lata oraz nie są zbyt kosztowne. Trudniej jest natomiast ze ścianami, na których tworzywo nie prezentowałoby się zbyt dobrze, dlatego pokrywa się je zwykle tradycyjną farbą o kolorze dostosowanym do charakteru placówki. Żeby jednak wydłużyć ich żywotność, montuje się na ich bardzo często odbojnice ścienne, czyli charakterystyczne listwy zawieszane na wysokości około jednego metra i kilkudziesięciu centymetrów – dokładnie tam, gdzie różnego rodzaju zabrudzenia oraz uszkodzenia pojawiają się najczęściej. Odbojnice występują standardowo w pasach o szerokości sięgającej od kilkudziesięciu centymetrów do około jednego metra – to optymalne wymiary pozwalające ochronić ścianę w najbardziej podatnym na kontakt z przedmiotami oraz ludźmi punkcie. Wykonywane są z różnych materiałów: od tworzyw sztucznych, poprzez drewno, na stalowych listwach kończąc. Ich ogromną zaletą jest duża łatwość montażu.

Odbojnice ścienne to bardzo standardowe rozwiązanie pozwalające uniknąć zwłaszcza uszkodzeń mechanicznych, na jakie narażone są ściany w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, hotele czy centra handlowe, w których bardzo często przewozi się rozmaite rzeczy na wózkach – listwy stanowią skuteczne zabezpieczenie przed kolizją.