Silniki elektryczne we wciągarkach

 

Wciągarki przemysłowe służą do wciągania liny, do której przyczepiony jest jakiś ładunek, bądź też inny element mechanizmu. Napędzane są zazwyczaj silnikami elektrycznymi o odpowiedniej mocy. Ich moc jest dobierana na podstawie masy ładunku, którą taka wciągarka musi wciągnąć, na określoną wysokość.

Silniki elektryczne z hamulcami elektromagnetycznymi do wciągarek

silnik elektryczny z hamulcem elektromagnetycznymWciągarki i ich napęd muszą mieć jedną charakterystyczną cechę, a raczej rozwiązanie konstrukcyjne, które nie jest wymagane w innych rodzajach napędu. Chodzi o hamulec. Zauważmy, że przy wciąganiu ładunku wciągarka, może się zatrzymać, na przykład, gdy potrzebujemy wciągnąć ładunek, tylko na określoną wysokość. Ma to miejsce, często w przypadku przemysłowych wciągarek, które powinny, zgodnie z systemem automatyki, wciągać sekwencyjnie ładunek i zatrzymywać się gdy osiągnie on określony poziom. Aby taki ładunek nie zjechał na dół po zatrzymaniu wciągarki stosuje się silnik elektryczny z hamulcem elektromagnetycznym, który załącza się w momencie dostania od systemu automatyki sygnału stopu. Silnik bez hamulca, gdy nie jest obciążony prądem po prostu staje się bezwładny. W wyniku siły, jaką ładunek wywiera na linę, może on po prostu ją rozwinąć i spaść w dół. Przeciwdziała temu właśnie elektromagnes, który hamuje ruch obrotowy silnika. Jego konstrukcja opiera się na metalowej płycie, która jest połączona z wałem silnika i elektromagnesu przytrzymującego płytę, w momencie załączenia.

Odpowiedni dobór silników elektrycznych do zastosowań przemysłowych ma znaczenie. Zwłaszcza dotyczy to konstrukcji technicznych silnika, które mogą się przydać podczas realizacji zadań. Elektromagnetyczny hamulec w takich silnikach jest tego doskonałym przykładem. Bez niego sam silnik nie wystarczyłby, aby taki układ mógł w ogóle działać.