Ściernice trzpieniowe do różnych zastosowań

Jeśli chodzi o asortyment materiałów wykorzystywanych do szlifowania różnych powierzchni, producenci oferują bardzo ciekawe wyroby. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardzo dużej dokładności polerskiej, co pozytywnie wpływa na końcowy efekt pracy. Wystarczy tylko odpowiednio dopasować rodzaj ścierniwa do obrabianego materiału i można zacząć działać.

Trzpieniowe ściernice różnego typu

ściernice trzpienioweJednym z bardzo popularnie wykorzystywanym rodzajem materiałów polerskich są ściernice trzpieniowe. Ich ogromną zaletą jest to, że producenci mogą wykonać je właściwie w dowolnym kształcie. W ten sposób znacznie łatwiej dopasować rodzaj elementu do rodzaju obróbki, którą chcemy wykonać. Co istotne, dzięki budowie trzpieniowej, możliwe jest wyprodukowanie ściernic o naprawdę niewielkiej głowicy. W praktyce oznacza to, że z ogromną dokładnością możemy wyrównywać powierzchnię nawet niewielkich elementów. Do produkcji tego typu detali wykorzystuje się głównie różne odmiany krzemu (np. węglik krzemowy), tlenki o dużej twardości (np. tlenek glinu lub chromu), albo wszystkie inne materiały o dużej twardości. Wykorzystuje się je do bardzo precyzyjnej obróbki stali, minerałów, tworzyw sztucznych, rzeźb gipsowych itd. Mnogość kształtów głowicy daje właściwie nieograniczone pod żadnym względem możliwości, co jest dodatkowym atutem proponowanych rozwiązań.

Trzpieniowe ściernice mogą także mieć tzw. budowę listkową. Wtedy jeden listek najczęściej swoim wyglądem przypomina papier ścierny. Do trzpienia zamocowanych jest wiele takich elementów, przez co cała ściernica nabiera cylindrycznego kształtu. Wykorzystanie takiego detalu wymaga jednak bardzo dużej precyzji od operatora szlifierki – po wprawieniu urządzeni w ruch to zmieniając docisk, można regulować intensywność obróbki.