Rodzinne drzewo genealogiczne

Moja najmłodsza córka na zajęciach w szkole otrzymała ciekawe zadanie. Było to zadanie które zmobilizowało naszą całą rodzinę do otworzenia rodzinnych historycznych wydarzeń. Zadanie z historii zmobilizowało wszystkich do pomocy.

Genealogia rodziny – drzewo rodowe

drzewo genealogiczneKażda rodzina ma swoją niesamowitą historię. Gdy zerkniemy w przeszłość ludzie którzy odeszli już z tej ziemi na nowo ożywają. Nie tylko na zdjęciach, lecz również w naszej pamięci. Choć zmarli już dawno ich cząstka znajduje się również w naszym ciele – w kodzie genetycznym. Pamiętamy o nich choć sprawy codzienne i ciągła gonitwa często nam to przysłaniają. Momenty w których można sobie przypomnieć bliskich zmarłych pokazują nam jak życie jest ulotne i szybko przemija. W Polsce głęboko zakorzeniona jest pamięć o przodkach. Chociażby listopadowe święta pokazują jak bardzo pamiętamy o swoim pochodzeniu i kruchości życia. Drzewo genealogiczne które miała za zadanie zrobić córka nie było wcale takie proste. Ja sama musiałam mocno odświeżyć swoją pamięć. Zarówno ja jak i mój mąż mamy dużą rodzinę. Tradycyjna metoda wykonania drzewa nie wchodziła w grę. Po wstępnym szkicu postanowiliśmy znaleźć stronę internetową, która mogłaby nam to ułatwić. I faktycznie w internecie istnieje sporo stron które ułatwiają to zadanie. Dzięki temu wraz z córką mogłyśmy wprowadzić wszelkie niezbędne dane i rozbudowywać genealogię rodziny gałąź po gałęzi. Strona ta pozwoliła na szybkie wprowadzanie dat imion i nazwisk. Córka musiała wykonać drzewo do czasów wojny, więc zrobiło się ono bardzo duże zważywszy na to że w mojej rodzinie rodzi się dużo bliźniąt i wielu ma po kilkoro dzieci. Program pozwolił na szybkie wykonanie zadania domowego. Przy tym dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy których nie wiedziałam o swojej rodzinie.

Narzędzia jakimi aktualnie dysponujemy pozwalają na szybką weryfikację genealogii rodzinnej. Pamięć o naszym pochodzeniu jest niezwykle ważna bo stanowi podstawy naszej przynależności i tożsamości. Rodzina jako najmniejsza komórka społeczeństwa warunkuje to jakimi się stajemy.