Przebieg mukowiscydozy w praktyce

Zwłóknienie torbielowate jest przypadłością, która powszechnie występuje na całym świecie. Jest to groźna przypadłość, która wywiera wpływ na poprawną pracę układu pokarmowego i oddechowego. Jak minimalizować szkody, które wiążą się z destrukcyjnym działaniem choroby?

Następstwa związane z mukowiscydozą

mukowiscydozaZwłóknienie polega na zaburzonej pracy organizmu przez nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów śluzowych. Gruczoły generują lepki śluz osadzający się na organach wewnętrznych i uniemożliwia to m.in. poprawne oddychanie. Ponadto, mukowiscydoza powoduje trudności z przyjmowaniem suplementów, przez co chorujący są zobowiązani do przestrzegania surowej diety. Życie chorego jest ciężkie z powodu wielu ograniczeń, które są narzucane przez mukowiscydozę. W jaki sposób zadbać o osobę chorującą? Wymagane jest, aby pacjent odbywał regularną rehabilitację, która przybiera postać serii ćwiczeń oddechowych. Jest to choroba atakująca płuca, dlatego należy zrezygnować z używek, które mogłyby pogłębić stan chorobowy pacjenta, np. palenie papierosów. Należy pamiętać, aby chory przyjmował odpowiednią dawkę witamin, w tym m.in. witaminy A (zapobiegającej infekcji), D (mineralizującej uszkodzoną tkankę kostną), E (pomagającej w walce ze stanami zapalnymi) oraz K (wspomagającej funkcję wchłaniania wartości odżywczych). W jaki sposób objawia się mukowiscydoza? Przypadłość atakuje układ oddechowy, więc wśród symptomów znajdują się m.in. częste infekcje płucne, napadowy kaszel oraz przewlekłe zapalenie zatok nosa.

Nie tylko zdrowy oddech chorującego jest zagrożony — narażony jest również układ pokarmowy. Rodzice powinni obserwować zachowania swoich dzieci i powinni zwrócić uwagę m.in. na wagę, na przyrost wzrostu oraz na częstość defekacji, ponieważ osoby chore częściej korzystają z toalety.