Promieniowe wentylatory odprowadzające

W przemyśle produkcyjnym niezwykle ważne jest odprowadzanie gotowego produktu, lub jego pochodnych na czas, aby nie tworzyły się zatory. Zwłaszcza przy produkcji, przetwórstwie lub sortowaniu drobnych, sypkich elementach, jak wióry lub granulat, zapewnienie płynności transportowi tych elementów ma istotny wpływ na płynność pracy przedsiębiorstwa.

Wentylatory w przemyśle

wentylatory transportoweOdpowiednio dobrane i zainstalowane wentylatory transportowe zapewnią płynny i bezawaryjny proces produkcyjny nawet przy dużych natężeniach ruchu elementów transportowanych. Najczęściej do takich zadań są używane wentylatory transportowe promieniowe, które z równie dużym powodzeniem mogą być stosowane do przemieszczania powietrza, dymu lub pary wodnej. W ostatnim przypadku musi być oczywiście zapewniona odpowiednia konstrukcja obudowy i jej budulca, chroniąca wentylator przed korozją i przedwczesną awarią, mogącą na dobre zastopować ważny element procesu produkcji. Najczęściej wentylatory transportowe wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, pokrytej odpowiednią, antykorozyjną emalią. Istotne jest również, aby wirnik łopatek był wyważony statycznie i dynamicznie, co zapewni równomierną pracę wentylatora i bezpieczeństwo pracy. Na rynku są również dostępne modele o wzmocnionej obudowie i dwufazowym nawiewie, potrzebnym na przykład przy transporcie trocin drewnianych. Dobierając odpowiedni wentylator do potrzeb danego procesu przemysłowego należy uwzględnić straty ciśnienia na całej długości instalacji oraz cyklony.

Dobór odpowiednich wentylatorów transportowych zapewni ciągłość procesu produkcji i zaoszczędzi czas, jaki w przeciwnym wypadku będzie trzeba spędzić na naprawie, a może nawet wymianie sprzętu. Dobranie parametrów technicznych danego wentylatora powinno zostać dokładnie obliczone z uwzględnieniem wszystkich czynników obecnych w procesie.