Proces perforacji blachy

Forma blachy, która została wykrawana lub stemplowana maszynowo, aby utworzyć wzór otworów znana jest pod nazwą blacha perforowana. Jest ona powszechnie wykonywana ze stali nierdzewnej, stali walcowanej na zimno czy też z aluminium. Blacha perforowana została po raz pierwszy opracowana około 150 lat temu dla przemysłu wydobywczego jako środek do filtrowania węgla.

Metody perforacji blachy

perforacja blachyPoczątkowo perforacja blachy była procesem nieefektywnym, który wymagał od robotników ręcznego wykrawania pojedynczych otworów w arkuszu blachy. Z czasem proces ten uległ poprawie dzięki zastosowaniu maszyn wykorzystujących igły wykrawające ułożone w określone wzory. Proces produkcji blachy perforowanej rozpoczyna się od podstawowego produktu jaką jest blacha. Jest ona cienka i płaska, może być cięta i gięta w różne kształty. W Ameryce Północnej grubość blachy jest określona w miarach – im większa liczba miar, tym cieńszy metal. W pozostałej części świata grubość blachy jest po prostu mierzona w milimetrach. Najpopularniejszą metodą perforacji blach jest użycie obrotowego walca perforowanego z trzpieniem. Jest to duży walec z ostrymi, spiczastymi igłami na zewnątrz, które wybijają otwory w metalu. Ponieważ blacha jest przesuwana przez walec perforacyjny, obraca się, nieprzerwanie wykrawając otwory w przechodzącej blasze. Igły na walcu, które mogą wytwarzać otwory o różnych rozmiarach, aby jednocześnie stopić metal, który tworzy wzmocniony pierścień wokół perforacji, są czasami podgrzewane.

Inną popularną metodą perforacji blach jest perforacja „die and punch”. W trakcie tego procesu blacha z igłami jest wielokrotnie dociskana do przechodzącego metalu, który wykrawa otwory w arkuszu. Kawałki pozostałe po wykrojeniu są następnie odcinane i powierzchnia jest wygładzana.