Pasożyty, badania szczepienia

 

Jeżeli w niedalekiej przyszłości zamierzamy kupić lub adoptować psa powinniśmy dowiedzieć się pewnych bardzo ważnych spraw o profilaktyce zdrowotnej naszego pupila. Są to istotne i bardzo ważne przykazania, którymi powinniśmy się kierować. Profilaktyka szczepień oraz przeciwdziałania pasożytom zwierząt domowych. Czynności te tyczą się również kotów domowych niewychodzących jak i tych wychodzących.  

Poradnik dla właściciela – pasożyty, badania, szczepienia, profilaktyka

badanie na obecność pasożytówTrzeba zaznaczyć, iż w przypadków kotów wychodzących – co nie jest pochwalane przez specjalistów, zalecających trzymanie kotów raczej w domu, ze względu na bezpieczeństwo – dokładne badanie na obecność pasożytów, przynajmniej raz na pół roku jest bardzo wskazane. Koty te mają do czynienia z gryzoniami oraz ptakami czy małymi gadami, które mogą być nosicielami wielu zwierzęcych pasożytów. Odrobaczenie dla psów i kotów powinno być stosowane raz na pół roku, jeżeli nie robimy badań. W przypadku wykonywania badać sprawdzających obecność pasożytów w organizmie naszych czworonogów z wynikiem ujemnych, nie musimy już zbędnie odrobaczać zwierzaka. Jeżeli chodzi o szczepienia, po kompletnym zestawie szczepień dla małych szczeniąt oraz kociąt, w okresie dorosłym szczepimy tylko raz do roku na choroby zakaźne. Według prawa polskiego szczepimy psy (koty według uznanie właściciela, wychodzące powinny być jednak zaszczepione), raz do roku mimo, iż popularna szczepionka na wściekliznę ma ważność nawet do okresu trzech lat.

Pamiętajmy, iż profilaktyka szczepień oraz odrobaczania czy też badania na obecność pasożytów wykonywane regularnie to zadanie dla nas właścicieli i powinniśmy bezwzględnie dopilnować tego. Badana są również ważne w przypadku przygarniętego zwierzaka z ulicy – musimy być pewnie, iż pozbyliśmy się wszystkich nieproszonych gości.