Ozdobny pasek zwany bordiurem

Są takie elementy w sztuce, które przenoszą się na inne sfery naszego życia. Często nawet nie znamy ich profesjonalnych nazw mimo tego, że otaczamy się nimi na co dzień. A niektóre nazwy potrafią być naprawdę zdumiewające i brzmiące obco. Kiedy niedawno planowałam wygląd mojego nowego mieszkania, trafiłam na taki elementem dekoracyjny o dziwnej nazwie.

Bordiur w naszych wnętrzach

bordiuryMimo, że wydaje się nam, że znamy wszystkie możliwe słowa w naszym ojczysty języku, to czasami trafiamy na nazwy, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Ja również trafiłam niedawno na pewien element dekoracyjny zwany bordiurem. Początkowo nie miałam pojęcia co to za słowo, ale z czasem dowiedziałam się, że bordiury to nic innego jak dekoracyjne obramowania, często przyjmujące postać grafiki. Bordiurami nazywano, na przykład, dekoracyjne ornamenty w ręcznie zdobionych książkach. Obecnie bordiurami nazywa się też dekoracyjne paski, z ornamentami roślinnymi lub geometrycznymi, które zdobią ściany w naszych domach. To właśnie w tym kontekście spotkałam się z bordiurami. Kiedy byłam w sklepie z elementami dekoracyjnymi do wnętrz, bordiury znajdowały się zaraz obok tapet. Kilka bardzo mocno przypadły mi do gustu i wstępnie postanowiłam, że umieszczę je w moim salonie oraz w sypialni, jako element wykończeniowy do tapet. Tapeta w sypialni, bowiem, sięgać będzie do połowy i trzeba ją było jakoś ładnie połączyć ze ścianą. Dekoracyjny pasek będzie doskonałym przejściem.

Bordiur, czyli ozdobny pasek, tworzący rodzaj ramki, to nazwa określająca nie tylko elementy w sztuce, ale też elementy dekoracyjne w aranżacjach wnętrz. Paski z dekoracyjnymi, często kwiatowymi wzorami można wykorzystać we wnętrzach naszych domów jako doskonały elementem wykończeniowym przy tapetach.