Ogrody

Projektowanie terenów zielonych mimo pozornej łatwości i równie pozornego, niewielkiego poziomu skomplikowania nie jest procesem ani łatwym, ani prostym. Wbrew pozorom by móc szybko i sprawnie zaprojektować wymarzony ogród, pasujący do już stojącego domu jest procesem czasochłonnym, wymagającym do tego olbrzymiego doświadczenia ogrodnika, nabytego w latach pracy bądź też nauki na studiach w kierunku chociażby architektury krajobrazu czy projektowania zieleni.

Projektowanie terenów zielonych to nie jest łatwa praca

 

Uczelnie coraz częściej otwierają kierunki powiązane z architekturą przestrzeni, zieleni czy wnętrz wiedząc, iż obecnie jest to zawód coraz popularniejszy a zarazem wymagający coraz większej wiedzy by utworzyć zadowalające parki i ogrody. Wymagana jest chociażby znajomości roślin, ich kolorów i odcieni oraz okresu kwitnięcia.projektowanie terenów zielonych Kreowanie przestrzeni danego ogrodu należy rozpocząć od rozważenia czy jesteśmy w stanie zaakceptować ewentualne gryzonie w postaci kretów, oraz ile jesteśmy w stanie wydać, by uniknąć z nimi problemu. Siatka przeciwko kretom jest właśnie pierwszą rzeczą, którą możemy położyć w naszym, jeszcze nie gotowym ogrodzie. Z pewnością jest ona wydatkiem, jednak gwarantuje, że przez najbliższe lata możemy być pewni, iż żaden szkodnik nie poryje trawnika czy nie zaszkodzi roślinkom.
Jednym z ważniejszych elementów przy projektowanie terenów zielonych danego ogrodu jest projekt zawarty w rzucie pionowym w wykreślonymi ścieżkami oraz poglądową lokalizacją poszczególnych roślin. Wtedy na podstawie planu oraz chociażby wizualizacji 3D możliwe jest odwzorowanie projektu i pobieżnie obejrzenie czy dany projekt jest akceptowalny i zachęca do realizacji. Już wtedy warto uwzględnić, gdzie i którędy będziemy się przemieszczać, jeśli w tych miejscach nie przewidzieliśmy położenia ścieżki, możliwe, że z czasem i użytkowaniem trawa na tej ścieżce ulegnie znacznemu przerzedzeniu co wyjątkowo niekorzystnie wpływa na walory estetyczne.
Warto jest dobrać odpowiednie rośliny, wiele z nich jeszcze w formie sadzonek wygląda bardzo podobnie do siebie, lecz z czasem może okazać się zupełnie inną rośliną niż tego oczekiwaliśmy. W takim przypadku warto jest zaciągać porady eksperta już na etapie ich dobierania. Rośliny o różnym terminie kwitnięcia tylko urozmaicą ogród i sprawią, że w ciągu roku mienić się będzie różnymi kolorami w zależności o pory nie tylko dnia, ale i roku co wpływa wyjątkowo estetycznie na ogólne efektem który warto podziwiać z specjalnego miejsca, gdzie koło stolika umiejscowione będą chociażby ławki parkowe, znacznie wygodniejsze i porządniejsze niż ich prostsze odpowiedniki – ławki miejskie.

Źródło: http://www.astrini-design.pl