Odkwaszony torf do ogrodów

Torf jest popularnym rodzajem gleby, niezbędnym w uprawie roślin zielonych, kwitnących, iglaków. W środowisku naturalnym występuje torf o kwaśnym odczynie, niezbędnym przy hodowli paproci, rododendronów, popularnych tuj i świerków. Nie wszystkie rośliny wymagają kwaśnego podłoża, dlatego zaczęto odkwaszać torf, by zatrzymać cenne minerały, jak fosfor i potas.

Gleba kwiatowa z odkwaszonym torfem

torf ogrodniczy odkwaszonyZwykła ziemia do uprawy roślin zawiera niewielkie ilości składników odżywczych. Podczas sadzenia lub rozsadzania, lepsze efekty przynosi ziemia wzbogacona w minerały poprawiające wzrost i plony. Odkwaszony torf jest rodzajem takiej, ulepszonej gleby. Powstaje po przetworzeniu surowego, naturalnie kwaśnego torfu. Zmiana pH pozwala na zastosowanie takiej mieszanki na znacznie większą skalę. Jeśli zamierzamy kupić torf ogrodniczy odkwaszony torf z pewnością wzmocni nasze przydomowe uprawy. Posiada w swoim składzie potas i fosfor, dzięki którym rośliny są bardziej odporne na szkodniki i choroby. Poprawia właściwości gleby, użyźniając ją i powodując, że lepiej utrzymuje wilgoć. Gatunki, które nie lubią przesuszania, z pewnością będą lepiej rosły na ziemi z torfem odkwaszonym. Można go stosować jako gotowe podłoże, bądź zmieszać z dowolną ziemią: kupną albo z własnego ogrodu. Ceny opakowań są atrakcyjne, dlatego torf należy do ulubionych komponentów ogrodniczo – hodowlanych. 

W sezonie, gdy planujemy rozsadę naszych upraw, siejemy albo chcemy wzbogacić glebę, by pobudzić rośliny do bardziej intensywnego wzrostu, wówczas z pomocny będzie torf odkwaszony. Ten rodzaj ziemi ogrodowej nadaje się zarówno do samodzielnego stosowania, do gatunków lubiących kwaskowate podłoże, jak i do wszystkich innych upraw, po zmieszaniu z gotowym gruntem uniwersalnym.