Nowoczesne sprzęgła elektromagnetyczne

Samochody najczęściej otrzymują od producenta skrzynie biegów z manualną zmianą. Dlatego, że jest najmniej skomplikowana, większość ludzi uczy się korzystać właśnie z takiej skrzyni biegów, oraz jest ona przede wszystkim najtańsza w utrzymaniu. Żeby przenieść napęd generowany przez silnik do skrzyni biegów musimy wcisnąć sprzęgło. Jednak z rozwojem powstało coraz więcej sprzęgieł i teraz można już stosować nowoczesne elektromagnetyczne sprzęgła.

Elektromagnetyczne sprzęgła wykorzystujące proszek

anvil coversTechnologia cały czas idzie do przodu i kiedyś było nie do pomyślenia, że będzie można tworzyć tak zaawansowane maszyny oraz części wykorzystujące oddziaływanie pola magnetycznego na specjalne zamontowane w sprzęgle proszkowym elektromagnesy. Kiedy dopływający do elektromagnesu prąd dotrze do miejsca przeznaczenia, wtedy powoduje to powstanie pola magnetycznego. W takim efekcie dociskowa tarcza zostaje natychmiast przesunięta do tarczy naszego sprzęgła w samochodzie. Jeśli natomiast chcemy rozłączyć jego działanie po prostu wciskamy pedał sprzęgła i w tym momencie doprowadzamy do przerwania prądu, który dociera do celu, co powoduje całkowity zanik pola magnetycznego. Sprzęgła proszkowe, czy to bębnowe czy to tarczowe, posiadają w środku sprzęgła proszek, który w momencie napędzanych elementów, a napędzających się elementów zaczyna tężeć, zamieniać się w całkowicie ciało stałe, co powoduje że elementy całego tego układu zaczynają się łączyć. Najważniejszą cechą tego typu sprzęgieł  jest ich bardzo duża wytrwałość, gdyż nie dochodzi tutaj do ścierania się, tak jak to dzieje się w przypadku zwykłych sprzęgieł, w których elementy sprzęgła szybko się ścierają.

Tego rodzaju sprzęgła proszkowe wykorzystuje się już w wielu samochodach. Możemy je znaleźć w autach typu SUV, ale także często występują w Crossoverach. Sprzęgła są bardzo wytrzymałe, więc warto posiadać auta właśnie z takim sprzęgłem.

Najnowsze informacje na emporia.pl