Nie tylko chińska porcelana.

Czy istnieje coś równie stylowego, jak starodawna chińska porcelana? Oczywiście, możemy być dumni z naszego europejskiego wyrobu, czyli porcelany, która od 1710 roku powstaje w niemieckim mieście Meissen. Przez lata próbowano stworzyć coś równie kunsztownego i niezwykłego jak produkt z chin i udało się dzięki metodzie wypalania glinki kaolinowej w bardzo wysokiej temperaturze. Surowca do wyrobów porcelany Miśnia nie trzeba było długo szukać, bowiem wydobywa się jaw okolicy. Od lat porcelana Miśnia jest obiektem zachwytów kolekcjonerów oraz miłośników sztuki użytkowej.

Za co cenimy Miśnię?

porcelana miśniaPorcelana Meissen jest wytwarzana w etapach, jednym z nich jest formowanie. Potem następuje wypalanie, a następnie jest ona dekorowana. Przez lata zmieniał się jej styl i forma, tak jak zmieniała się moda. Obecnie można kupić nie tylko te klasyczne egzemplarze ze wzorem cebulowym czy też królewskie naczynia, pasujące do stylistyki retro. W sklepie w Niemczech mamy również do wyboru całkiem nowoczesne, proste i minimalistyczne naczynia. Nie musimy mieć wobec tego żadnych kompleksów wobec Chin, ponieważ Miśnia jest znana i ceniona na całym świecie, a figurki i naczynia osiągają naprawdę wysokie ceny oraz zdobywają swoich nabywców, chcących posiąść szczególnie te najstarsze egzemplarze, które zachowały się do dnia dzisiejszego.

W niektórych domach XVII lub XVIII- wieczna porcelana jest normalnie użytkowana na co dzień, lecz traktowana ze szczególnym szacunkiem i delikatnością ze względu na swoją specyfikę.