Na czym polega rehabilitacja po endoprotezie?

Problemy ze stawem biodrowym czy kolanowym są zmorą wielu z nas. Najczęściej prowadzą one do wczepienia endoprotez, dzięki którym możemy sprawnie funkcjonować na co dzień. Pamiętajmy jednak, że na stan wszczepionych protez ma wpływ nie tylko sam zabieg, ale również to co uczynimy po nim. 

Endoproteza – wszystko co musisz wiedzieć o rehabilitacji

rehabilitacja po endoprotezieWymiana stawu czy to kolanowego, czy biodrowego pozwala pacjentom powrócić do ich codziennego funkcjonowania. Nie może się to jednak obyć bez prawidłowo przeprowadzonej rehabilitacji. Jej plan jest dobierany indywidualnie do pacjenta. Najczęściej rehabilitacja po endoprotezie obejmuje ćwiczenia izometryczne oraz oporowe. Pierwsze z nich mają na celu wzmocnienie mięśni, drugie z kolei – zapobieganie zanikom i zwiększenie ich wytrzymałości. Co najważniejsze ogromne znaczenie mas czas, kiedy przystąpimy do rehabilitacji. Już po kilku dniach od przeprowadzonej operacji powinniśmy podjąć ćwiczenia wzmacniające mięśnie i przeciwdziałające powstawaniu skrzepów. Nie mówimy tu o wstaniu z łóżka i wykonywaniu skomplikowanych ćwiczeń. Po wszczepieniu endoprotez nie możemy bowiem od razu wstawać. Jednak rehabilitacja na tak wczesnym etapie obejmuje ćwiczenia, które można wykonywać na łóżku. Mowa tu o ruchach rotacyjnych czy wahadłowych stawu skokowego. Kilka dni po operacji ważne jest jednak wykonywanie ostrożnych ruchów, które nie wpłyną na stan operowanego miejsca. Wstanie z łóżka po wszczepieniu endoprotezy możliwe jest po 3, 4 dniach. 

Rehabilitacja po operacji nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do ćwiczeń wykonywanych podczas pobytu w szpitalu. Niezwykle ważne jest to, czego się podejmiemy po powrocie do domu. Początkowo wszystkie ćwiczenia warto wykonywać pod okiem fizjoterapeuty, który podpowie nam w jaki sposób powrócić do pełnych możliwości fizycznych.