Masz problem? To go rozwiąże-rekuperator

Budując dom najchętniej byśmy go opatulili wszelkimi niezbędnymi surowcami aby ciepło wytwarzane w nim pozostawało. Inwestujemy zatem w dobre okna, w gruby styropian, a to wszystko przecież dla naszego dobra. Po pewnym czasie zaczynamy zauważać pewien problem.

rekuperatorŁazienka jest wiecznie zaparowana, w pokojach okna zaparowane, a woda ścieka po nich strumieniami. W następstwie woda zaczyna stać nam na parapetach. Widok beznadziejny. Ratując powstałą sytuację zaczynamy więc otwierać okna, montować mikro wywietrzniki. Niestety efekt jest odwrotny do oczekiwanego. Na ścianach pojawia się pleśń, a w całym domu towarzyszy niemiły zapach. Gdzie zatem popełniliśmy błąd?
Zamykając szczelnie dom sprawiliśmy, że stał się on puszką, w którym brakuje przepływu powietrza. Ilość wilgotnego powietrza była tak duża, że pojawiała się w postaci pary wodnej. Otwierając okna wprowadzaliśmy chłodne powietrze co sprawiało, że sytuacja tylko pozornie ulegała poprawie. Na rynku pojawiło się rozwiązanie, którego zastosowanie idealne poprawiło by sytuację w takim szczelnym domu. Rozwiązanie to nazywa się rekuperacja i sprawia, że centrum wentylacji pracuje nad zamianą powietrzna wilgotnego pochodzące z jednych pomieszczeń na powietrze ciepłe do innych pomieszczeń. Wyobraźmy sobie pewną sytuację.
Cała rodzina korzysta z kąpieli, do której używa ciepłej wody. Ciepła woda w chłodnej łazience zaczyna parować w związku z tym powstaje nadmiar wilgotnego powietrza. W domu, w którym brakuje rekuperatora będzie to wilgotne powietrze pozostawało w łazience. Zaparowane okna, lustra to jest znak, że taka wilgotność powstała. W domu, w którym rekuperator został zainstalowany, pary nie będzie. Ponieważ powstałe powietrze zostanie zabrane, a w efekcie pracy rekuperatora zostanie ogrzane, w związku z tym zamieni się na powietrze ciepłe, które z kolei trafi do pokoju dziennego.

W związku z ty ciepło, które zostało zabrane, wraca do nas, a my możemy cieszyć się nie tylko czystszym powietrzem, ale również sporą oszczędnością energii cieplnej.