Kiedy warto budować domy modułowe, a kiedy nie?

Budownictwo modułowe mimo że coraz bardziej popularne, nadal jest bardzo obce na naszym rynku budowniczym. Na ulicach naszych miast stoją od wielu lat chociażby kontenery stróżówki oraz kontenery handlowe jednakże sporo ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy, że zbudowane są one właśnie jako kontenery modułowe.

Czy kontenery na domy to dobry wybór?

Kontenery użytkoweKontenery mieszkalne w Polsce istnieją jednak są one swego rodzaju niszą na rynku. Wielu ludzi boi się budować tego typu domy, gdyż nie mają wystarczającej wiedzy jak one funkcjonują i pierwszym skojarzeniem są oczywiście kontenery handlowe z blachy. Ja miałem okazję być w kilku tego typu domach, które stoją już na fundamentach od ponad dziesięciu lat i mają się bardzo dobrze. Są one w pełni funkcjonalne i w środku nie ustępują niczym normalnym pomieszczeniom mieszkalnym jakie znamy, chociaż przyznam, że w środku bardziej przypominają mieszkania w bloku niż normalny duży piętrowy dom. Poruszając się po takim domu można mieć wrażenie jakby ktoś wyjął pojedyncze mieszkanie w bloku, ocieplił je z każdej strony i zabudował, a następnie przytwierdził do ziemi. Budowa takiego domu jest tańsza niż budowa domu w ramach budownictwa tradycyjnego, ale złożenie zamówienia na tego typu domy warto dokładnie przemyśleć. Sprawdźmy zatem kiedy takie domy powinniśmy budować, a kiedy powinniśmy raczej zastanowić się nad etapową budową normalnego domu. Kontenery mieszkalne warto jest budować w momencie, gdy mamy bardzo mało czasu i nie będziemy w stanie pilnować budowlańców. Jeśli mamy odłożoną wystarczającą kwotę pieniędzy na zakup modułów. Kontenery mieszkalne przydadzą się także jeśli z jakichś powodów musimy się bardzo szybko przeprowadzić. Jeżeli mamy trudności ze znalezieniem kompetentnej ekipy fachowców lub zwyczajnie boimy się, że wybudują bubel lub będą próbować naciągnąć nas na pieniądze. Domy modułowe powstają w zaledwie kilka dni. Jeśli nasza działka budowlana znajduje się w dużej odległości od aktualnego miejsca zamieszkania to również polecane są domy modułowe.

Tego typu budownictwo powinniśmy sobie darować jeżeli nie mamy jednorazowo do wydania dużej ilości gotówki i wolimy prowadzić prace etapami. Jeśli mamy czas na pilnowanie budowy oraz umiejętności by niektóre rzeczy zrobić samodzielnie to wtedy również lepszym rozwiązaniem będzie budowa domu jednorodzinnego.