Jakie są sposoby na kolkę?

Na dziecko można się długo przygotowywać, ale nigdy nie zrobimy tego w stu procentach. Każdy rodzic prędzej czy później znajdzie się w nowej sytuacji, w której nie będzie wiedział jak ma postąpić. To zupełnie normalne u świeżo upieczonych rodziców.

Dlaczego kolka dotyka noworodki?

sposoby na kolki u noworodkówNiektóre dzieci piją mleko spokojnie i równomiernie, natomiast inne robią to bardzo zachłannie i nerwowo. Jeżeli maluch pije mleko z piersi, to ciężko wpłynąć na zmianę sposobu picia. Jeżeli maluch pije łapczywie, to przeważnie połyka w trakcie sporo powietrza, które gromadzi się w układzie pokarmowym. Skutkiem tego są najczęściej bolesne kolki, które pojawiają się niedługo po spożytym posiłku. Maluchy zaczynają wtedy nagle płakać i często także podkurczać nóżki, gdyż przynosi im to nieco ukojenia. W internecie znajdziemy sprawdzone sposoby na kolki u noworodków, które przetestowali inni rodzice i się sprawdziły. Najczęściej zalecają noszenie malucha na rękach w pionowym ułożeniu, położenie na brzuchu, gdyż bicie serca mamy oraz jej ciepło działają uspokajająco czy  puszczenie relaksujących dźwięków. Jeżeli kolka ma umiarkowany poziom bólu, to przeważnie te metody będą pomocne. Jednak kiedy jest ona intensywna i nie pozwala maluchowi na chwilę wytchnienia, to najlepiej jest wykonać delikatny masaż brzuszka. Należy go robić ciepłymi dłońmi, wykonując okrężne ruchy od wysokości żołądka aż do jelit. Dzięki temu spięte mięśnie się rozluźnią, a nagromadzone pęcherzyki powietrza będą mogły w naturalny sposób opuścić brzuszek.

W większości przypadków te metody są pomocne w walce z kolką, ale bywają sytuacja, że są niewystarczające. Wtedy możemy się udać do apteki po dostępne bez recepty środki na kolkę u noworodka i niemowlaka. Są one na bazie ziół, zatem są bezpieczne.