Jak zbadać autentyczność podpisu?

Dziś ludzie chętnie sprzedają autografy sławnych osób. Jest spore zainteresowanie w tym zakresie. Jak jednak udowodnić, że dany podpis faktycznie jest autentyczny? Klient zazwyczaj tego oczekuje, szczególnie jeśli w grę wchodzi naprawdę dość wysoka cena takiego autografu.

Badanie podpisu przez grafologa

badanie autentyczności podpisuOczywiście dziś jest sporo sposobów na to, aby potwierdzić taki podpis. Jeśli jakiś został już uznany za autentyczny, wówczas można je porównać i na tej podstawie wywnioskować, czy on także jest prawdziwy. Takimi rzeczami jednak zazwyczaj nie zajmują się laicy, a grafologowie. Są to osoby, które fachowo badają pismo. Są zatem w stanie stwierdzić, czy konkretny podpis należy do sławnej osoby, czy jakiś list wyszedł spod jej ręki, wiersz itp. Na podstawie opinii grafologa, najczęściej dochodzi do takich zakupów. Czasem nawet sprzedający może bowiem nie zdawać sobie sprawy z tego, że posiadania fałszywy autograf. Niekiedy bywają one wręcz doskonale podrobione jednak na podstawie różnorodnych badań można zweryfikować, czy faktycznie dany podpis jest realny. Niekiedy przydaje się w tym zakresie również badanie samego papieru lub atramentu, z jakiego czasu one pochodzą. To również może coś wykluczy lub też potwierdzić. Takie badanie autentyczności podpisu bywa stosowane przed licytacjami w domach aukcyjnych, ale również i w lombardach, w których sprzedaje się tego typu cenne rzeczy. Bez tej wnikliwej analizy, moglibyśmy omyłkowo zakupić coś nie posiadającego żadnej wartości.

Czasem nawet grafolog ma problem z tym, aby zweryfikować autentyczność jakiegoś podpisu. Jednak badania wykonane przez taką osobę, zazwyczaj dają nam pewność co do autografu. Możemy szybko dowiedzieć się czy jest prawdziwy lub też bardzo dobrze podrobiony.