Jak założyć gewerbe w Niemczech?

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec w poszukiwaniu pracy. Dla wielu z nich, szczególnie jeśli planują osiedlić się tam na dłużej, dobrym rozwiązaniem jest założenie gewerbe, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej. 

Założenie gewerbe w Niemczech

gewerba w niemczechGewerbe to nazwa jednosobowej działalności gospodarczej, która dotyczy zawodów związanych z handlem, rzemiosłem, przemysłem lub usługami. Założenie gewerbe nie jest bardzo skomplikowane, ale wymaga czasu i trzeba dokładnie wiedzieć jakie wymogi należy spełnić i jakie dokumenty będą potrzebne. Trzeba też wiedzieć jakie obowiązki należy spełniać kiedy już prowadzimy własną firmę w Niemczech. Warto pamiętać, że gewerba w Niemczech dla niektórych osób może okazać się korzystnym rozwiązaniem, natomiast jeśli zależy nam tylko na comiesięcznej wypłacie i nie planujemy dłużej mieszkać i rozwijać swojej firmy w Niemczech, lepszym rozwiązaniem może okazać się poszukanie zwykłego zajęcia na umowę o pracę. Gewerbe nie jest również dobrym rozwiązaniem dla osób nie znających języka. Kiedy już zdecydujemy się na założenie działalności w Niemczech, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą szybko i sprawnie załatwić wszystkie formalności, mogą też wspierać na dalszych etapach prowadzenia firmy. Aby założyć gewerbe konieczny jest dowód osobisty lub paszport. W zależności od zawodu mogą to być też różne zaświadczenia, np. o niekaralności. Nie jest wymagane zameldowanie na terenie Niemiec, jednak jeśli go nie mamy, nie będziemy mogli się tam rozliczać, co dla wielu osób może okazać się niekorzystne. 

Założenie gewerbe w Niemczech to często korzystne rozwiązanie np. dla opiekunek osób starszych. Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami i porównać je z innymi opcjami zatrudnienia.