Jak można uzyskać turnusy rehabilitacyjne z PFRON?

 

Turnusy czy sanatoria w ostatnim czasie stały się bardzo powszechne i popularne. Jednak nie jest łatwo otrzymać taką formę rehabilitacji, ponieważ trzeba spełniać szereg przesłanek oraz posiadać odpowiednie schorzenia zdrowotne. Obecnie możemy otrzymać rehabilitację z ZUS, PFRON bądź samodzielnie ją wykupić.

Organizacja turnusów rehabilitacyjnych z PFRON?

turnus rehabilitacyjny z pfronWszelkiego rodzaju turnusy rehabilitacyjne organizowane są przez uprawnione podmioty, które prowadzą działalność związaną z lecznictwem i mają odpowiednie zezwolenia wydane m.in. przez wojewodę. Celem turnusów jest przystosowanie osoby chorej do samodzielności, podreperowanie stanu zdrowia oraz usamodzielnienie osoby ze schorzeniami i pomoc w uzyskaniu pełnej sprawności. Turnus rehabilitacyjny z pfron dotyczy osób niepełnosprawnych ze znacznym, lekkim bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych również dofinansowuje turnusy bądź kieruje do sanatoriów, załatwia wszelkie formalności i wybiera ośrodek, który odpowiada schorzeniom danej osoby. Najpopularniejszym ośrodkiem jest Ciechocinek, Jastrzębie Zdrój czy Świnoujście. Jednak aby skorzystać z dofinansowania i wyjechać na turnus należy złożyć wniosek, a PFRON wpisze nas na listę osób oczekujących. Jak tylko będzie zbliżała się nasza kolej zostaniemy o tym poinformowani, minimum 30 dni wcześniej. Wówczas należy szybko skontaktować się z PFRON-em i podjąć decyzję o wyjeździe.

Rehabilitacje są bardzo istotnym elementem w życiu osób chorych, ponieważ dzięki nim powoli możemy dość do zdrowia. Z tego też względu mając problemy zdrowotne oraz orzeczenie o niepełnosprawności warto zgłosić się do PFRON-u, aby otrzymać taką formę pomocy od państwa i stopniowo wrócić do zdrowia.