Jak karmić świnie?

Zamierzasz otworzyć hodowlę świń? Chcąc to zrobić samodzielnie czeka cie sporo przygotowania i sporo pracy.

Przede wszystkim musisz posiadać wiedzę na temat świń i tego, jakie mają one potrzeby. Zdobyć da się ją poprzez praktykę lub teorię, wystarczy tylko dobrze poszukać. Na początek będziesz musiał wybudować dom dla twojej przyszłej hodowli trzody. Jeśli posiadasz już budynek przeznaczony na chlewnię, musisz najpierw odpowiednio go urządzić. Zacznij od podłogi. Typ podłogi wpływa w sposób bezpośredni na wielkość obsady, limitując pośrednio ilość zwierząt i kojców w budynku. Najtańszy i najbardziej efektywny sposób wykonania podłogi to zastosowanie rusztów. Ruszta betonowe to wytrzymała konstrukcja, która jest bezpieczna dla zwierząt i łatwa w czyszczeniu z powodu występowania w niej szczelin o optymalnej szerokości.

Jeśli podłoga jest już wykonana, następne w kolejności będzie zaopatrzenie chlewni w odpowiednie urządzenia do karmienia świń. W tym celu musisz zakupić automaty paszowe. Automaty można umieścić bezpośrednio w środku kojców lub przymocować do ściany. Wszystkie tego typu urządzenia trzeba co jakiś czas napełniać odpowiednią ilością paszy. W tym celu powinieneś nabyć co najmniej dwa silosy paszowe. Mogą one stać wewnątrz budynku lub na wolnym powietrzu, ale zajmują sporo miejsca. Pamiętaj, aby przed instalacją silosów zrobić dokładne pomiary.

Do pomyślnego rozmnażania się trzody chlewnej będziesz potrzebował też kojec porodowy. Aby dobrze go urządzić, musisz zrobić to z myślą zarówno o bezpieczeństwie prosiąt, jak i wygodzie lochy. Musisz zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Chlewnia powinna być wyposażona w odpowiednie okna inwentarskie. Najlepiej jeśli oferują możliwość regulowania ilości powietrza wpadającego do środka pomieszczenia. W okresie zimowym niezbędne będzie ocieplenie budynku.

W tym celu najlepiej wykorzystać styropian, lub przy dużym przedsięwzięciu wełnę mineralną, gdyż jest to najlepszy dostępny materiał ocieplający i zaoszczędzisz w ten sposób na ogrzewaniu.