Falcerka, czyli urządzenie do składania papieru

Pomimo ery Internetu mogłoby się wydawać, że pisma i gazety odejdą do lamusa – nic bardziej mylnego. Branża poligraficzna ma się dobrze. Wciąż odbywają się targi pękające w szwach od urządzeń, których zadaniem jest wyprodukowanie jak najlepszego periodyka czytelnikowi.

Serwis zapewni bezawaryjną pracę

serwis falcerekFalcerka, potocznie złamywarka, jest elementem ciągu produkcyjnego maszyn drukarskich i służy do jedno- lub wielokrotnego składania arkusza papieru (lub kartek) w dowolnych proporcjach oraz w różnych kierunkach. Stosowane są również mniejsze falcerki, przypominające drukarki do komputerów, których przeznaczenie jest identyczne, tylko że na mniejszą skalę. Serwis falcerek oferowany jest zawsze przez producentów przy zakupie urządzenia – warto z niego skorzystać, bo można wynegocjować okazyjną cenę. Jeśli chwilowo brakuje funduszy na jego wykup to zawsze można podpisać umowę serwisową później, ponieważ wybór firm jest naprawdę duży. Najbardziej eksploatowanym elementem falcerek są wałki, po których przemieszcza się papier. Można je regenerować, tzn. przywrócić pierwotną geometrię i stan, na miejscu, bez wywozu całego urządzenia. Bardzo rzadko psuje się oprogramowanie lub elementy mechaniczne. W falcerkach pracujących w drukarniach  zakres serwisu jest większy, ponieważ są to gabarytowo większe urządzenia.Pamiętajmy, że podstawą prac serwisowych jest eksploatacja urządzenia zgodnie z otrzymaną przy zakupie dokumentacją, tzw. techniczno-ruchową (DTR), bądź potocznie instrukcją.

Na serwisie nie warto przepłacać, ale warto również zebrać kilka ofert dla porównania. Koszt potencjalnej awarii wraz ze stratami produkcyjnymi zawsze będzie przewyższał cenę serwisu. Jego brak może w najgorszym przypadku doprowadzić do zniszczenia falcerki, a zakup nowej jest kosztem już nieporównywalnie większym.