Czym wyróżnia się fotowoltaika?

Trendy ekologiczne już na stałe wkroczyły do polskiego budownictwa. Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i deweloperzy coraz częściej decydują się na budowę energooszczędną. Powstaje także wiele domów pasywnych. Ważnym elementem takich budynków jest spełnienie wszystkich parametrów związanych ze współczynnikami przenikania ciepła.

Fotowoltaika staje się popularna

fotowoltaikaAle nie tylko izolacja fundamentów, stropów i ścian ma znaczenie. W budynkach energooszczędnych pojawiają się również pompy ciepła, które pozwalają wydajnie wykorzystać różnicę temperatur pomiędzy dwoma źródłami do ogrzewania czy podgrzewania wody. Pompy mogą czerpać ciepło z wody, powietrza lub gruntu (w Polsce najpopularniejsze są gruntowe pompy ciepła).Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszy się również fotowoltaika. Produkcja energii słonecznej, już od jakiegoś czasu, promowana jest przez rządy wszystkich krajów Unii Europejskiej. Bydgoszcz i inne miasta w Polsce prowadzą kampanie w ramach Programu Prosument, który przewiduje system dopłat do mikroinstalacji słonecznych.Energetyka słoneczna to bardzo przyjazny dla środowiska sposób produkcji prądu. Surowcem jest tutaj naturalne promieniowanie Słońca docierające do Ziemi. Ekolodzy, już od dłuższego czasu, biją zaś na alarm i przestrzegają, że zasoby tradycyjnych źródeł energetycznych, przez lata coraz intensywniejszej eksploatacj,i zostały poważnie nadszarpnięte. Przewiduje się, że złoża węgla i ropy naftowej mogą wyczerpać się już za kilkadziesiąt lat.

Fotowoltaika pozwala produkować prąd bez konieczności nadszarpywania naturalnych zasobów naszej planety (Słońce jest źródłem, które odnawia się). Warto zwrócić uwagę również na to, że baterie słoneczne nie emitują do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń. Tradycyjne elektrownie są zaś źródłem dwutlenku węgla.