Czym jest język programowania SCADA?

Systemy SCADA, w dużym uproszczeniu to wysoce wyspecjalizowane i profesjonalne systemy służące do wizualizacji procesu przemysłowego. Do jego głównych funkcji należy zbieranie oraz analizowanie informacji, ich wizualizacja oraz alarmowanie w razie wyktyrtego zagrożenia. Zdecydowana większość systemów wymaga intarakcji ludzi poprzez interfejsy HMI (Human Machine Interface) 

Sktruktura oraz zastosowania systemów zaprogramowanych w języku SCADA

programowanie SCADATypowy system, w bardzo dużym uproszczeniu, składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest sterownik PLC odpowiedzialny za sterowanie maszyną. Jest to swoiste centrum dowodzenia, a programowanie scada umożliwia bezproblemową pracę oraz synchronizację wszystkich elementów. Kolejną częścią, jest sieć czujników, przetworników lub sensorów odpowiedzialnych za dostaraczanie danych do głównego sterownika. Następnym, nieodzownym elementem, są wspomniane we wstępie urządzenia HMI. W przeważającej części, są to różnej wielkości wyświetlacze, najczęsciej dotykowe, pozwalające na interakcje z maszyną oraz większą kontrolę. Umożliwiają one również prowadzenie maszyny w trybie ręczym lub awaryjnym. Ostatnią warstwą, która składa się na system SCADA jest urządzenie magazynujące dane czyli archiwum. Taka kompleksowa budowa systemów, pozwala na projektowanie wysoce wyspecjalizowanych jednostek kontroli przemysłu, spersonalizowanych dla konkretnej branży. 

Słowem podsumowania, jezyk programowania SCADA to specjalny sposób programowania maszyn, służący do kontoroli oraz wizualizacji wszelakich procesów przemysłowych. Jego wielowarstwowość oraz uniwersalność pozwala na zaprojektowanie spersonalizowanych systemów dla klientów przemysłowych. Skutkuje to zwiększeniem wydajności pracy, jej wygody i bezpieczeństwa oraz zapewnia pełną kontrolę nad maszynami wykonującymi pracę, oraz w razie konieczności- przejęcia kontroli w sytuacjach awaryjnych.