Co to są domki na zgłoszenie?

Posiadanie małego domku na działce jest marzeniem wielu z nas. Na rynku znajdziemy wiele modeli gotowych domków, które świetnie się nadają do tego celu, ale można też go samodzielnie wybudować, jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności.

Jaką wielkość ma domek na zgłoszenie?

domki na zgłoszeniePrawo budowlane mówi, że chcąc postawić dom jednorodzinny, musimy posiadać stosowne pozwolenia, co znacznie wydłuża jego postawienie. Jeżeli chodzi o domki letniskowe, to sprawa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ nie trzeba się starać o jego uzyskanie, jeżeli jego wielkość będzie się mieścić w określonych normach. Domki na zgłoszenie są idealnym przykładem konstrukcji spełniającej takie wymagania, ponieważ ich wielkość wynosi maksymalne trzydzieści pięć metrów. Jest to typowy domek letniskowy, który sprawdzi się na każdej działce. Przede wszystkim może być parterowy lub mieć zagospodarowane poddasze. Co do podstawy, to może ona być w formie kwadratu lub prostokąta. Chcąc postawić taki domek, wystarczy dokonać odpowiedniego zgłoszenia we właściwym urzędzie i w ciągu maksymalnie dwudziestu jeden dni można rozpocząć budowę. Przeważnie są one wykonane z drewna, ale mogą także być w ich budowie wykorzystane specjalne panele. Dodatkowo domki letniskowe na zgłoszenie mogą być ocieplone, przez co możliwe jest korzystanie z nich przez cały rok. Wśród tego typu domków najpopularniejsze są modele kanadyjskie, które wyróżniają się lekką, a zarazem wytrzymałą i stabilną konstrukcją. Cena domków na zgłoszenie zależy od wybranego modelu.

Domki dzielą się nie tylko ze względu na rodzaj konstrukcji, ale także na podstawie ilości osób jakie mogą w nich przebywać. Metraż trzydzieści pięć metrów pozwala na zakwaterowanie od dwóch do nawet sześciu osób, ponieważ ich wnętrze jest zagospodarowane w funkcjonalny sposób.