Bony podarunkowe to nagroda ale opodatkowana

Bony podarunkowe to często stosowany przez pracodawców rodzaj gratyfikacji. Mają one tę zaletę, że zamiast zastanawiać się nad konkretnym prezentem dla kolegi z pracy, może on sam sobie wybrać to co mu się podoba.

Ten rodzaj motywacji przez szefów ma dwa cele, podziękowanie za dotychczasowy trud włożony w wykonywanie obowiązków oraz zmotywowanie do jeszcze intensywniejszych postępów. Dla pracownika z kolei jest to okazja, aby kupić sobie rzecz, na którą dotychczas nie mógł sobie pozwolić lub przeznaczyć nagrodę na codzienne zakupy.
Dla pracodawców przeznaczenie środków finansowych na bony podarunkowe stanowi jednak mały problem związany z odpowiednim księgowaniem i rozliczeniem tego typu wydatków w firmie. Pracodawca chcący obdarować swoich pracowników bonami podarunkowymi, zgodnie z przepisami skarbowymi musi doliczyć ich wartość pracownikom do dochodu, a pracownik ponosi ich ciężar podatkowy.

Takie rozwiązanie, mimo wszystko jest chętnie przyjmowaną przez pracowników formą nagrody i wyrazem docenienia przez szefa.

Dodaj komentarz