Aparat wspomagający oddech

 

Oddech to wymiana powietrza pomiędzy żywym organizmem a otaczającym środowiskiem. Wymiana ta zachodzi podczas wdechu i wydechu. Wdech jest aktem czynnym, natomiast wydech biernym. Czynność ta ma na celu zaopatrzenie organizmu w tlen oraz wydalenie z niego dwutlenku węgla. I jest zależna od naszej woli, to znaczy możemy na przykład wstrzymać oddech na określony czas.

Zalety wentylacji nieinwazyjnej

wentylacja nieinwazyjnaOddychanie jest czynnością fizjologiczną, której upośledzenie może doprowadzić do poważnych zaburzeń, a nawet zgonu. Powinniśmy więc w miarę możliwości dbać o czystość i drożność przynajmniej górnej części układu oddechowego czyli nosa. Niestety nie na wszystko mamy wpływ, zdarza się, że na skutek choroby, wypadku czy jakiegoś urazu dochodzi do utrudnienia lub upośledzenia funkcji oddechowych. Wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się wentylacja nieinwazyjna. Polega ona na wspomaganiu naszego oddychania sprzętem medycznym. Urządzenie to składa się z maski na nos, lub na nos i na usta połączonej z aparatem wytwarzającym dodatnie ciśnienie specjalnym wężem. Maska ta zakładana jest na twarz i podtrzymywana pasami, warunkiem skuteczności jest szczelne przyleganie do twarzy. Chory musi być przytomny i musi  nauczyć się współpracować z aparatem oraz personelem. Urządzenie doskonale sprawdza się w niewydolności oddechowej czy też w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Przeciwwskazaniem do tego typu wentylacji jest zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych lub zaburzenie świadomości pacjenta.

Wentylacja nieinwazyjna wspomaga i ułatwia oddech chorego. Urządzenie znajduje się na wyposażeniu oddziałów szpitalnych. Ale mało kto wie, iż możemy je również stosować w mieszkaniach osób zmagających się z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Wystarczy, że pacjent nauczy się współpracować z aparatem i dostrzeże oraz zaakceptuje jego pomoc w oddychaniu.